Thursday, January 10, 2013

INRAD ROOFING FILTER PRO IC-775DSP


   Před časem jsem montoval do jedné 775tky roofing filtr od Inradu. Na internetu je tento pěkně vyvedený návod. Další články na internetu pojednávají o výměně použitých diod za lepší, např. 1N4007. Nedalo mi to a zkusil jsem měřit jak originál, tak zkusit diody vyměnit. Měřil jsme pouze průchozí útlumy a přizpůsobení S11. Intermodulační vlastnosti porovnat nemohu.
   Originální filtr RX, TX cesta a izolace:
   Z měření vyplývá, že při zařazení filtru do TX cesty, kdy je pouze "bajpásován" diodamy, je přůchozí útlum  více jak 1,8dB. V poloze RX vykazuje potlačení mimo pásmo propustnosti více jak 60dB. 

   Po výměně originálních diod za 1N4007:   S diodami 1N4007 kleslo potlačení signálů mimo propustnost filtru na pouhých 25dB! Je to asi dáno velkou kapacitou diod v rozepnutém stavu na kmitočtu téměř 70MHz... Nakonec jsme ještě vyzkoušel PIN diody ze staré Motoroly, kdy jsme použil 2 a 2 PIN diody v TX cestě a jednu vstupní PIN diodu v RX cestě:
   Stopband je větší jak 54dB a průchozí útlum při TX je méně jak 0,1dB. Škoda, že filtr není užší, například jen 4kHz, parametry rádia by mohly být možná lepší...

No comments:

Post a Comment